Charles Bukowski – Factotum

factotum2

 

“Yatağa girip şişeyi açtıktan sonra yastığımı arkama destek yapıp derin bir nefes aldım ve karanlıkta pencereden dışarı baktım. Beş gündür ilk kez yalnız kalıyordum.Yalnızlıkla beslenen biriydim; yalnızlığımı alırsanız yemeğimi ve suyumu almış kadar olursunuz. Yalnız kalamadığım her gün gücümden bir şeyler alıp götürür. Bununla övünmüyorum ama önemliydi benim için. Odanın karanlığı güneşti bana. Şişemden bir fırt aldım.

Birden ışık doldu odaya. Önce takırtı, sonra kükremeyi andıran sesler duydum. Odanın önünden L treni geçiyordu ve tam pencerenin önünde durmuştu.Vagonlardan biri duruyordu pencerede. Bana doğru bakan New York yüzlerine baktım. Tren bir süre durduktan sonra hareket etti ve kayboldu. Karanlıktaydım yine. Sonra tekrar ışık doldu odaya. Yüzlerle karşı karşıyaydım yine. Sürekli tekrarlanan cehennemi bir görüntüydü. Her gelen vagonla yüzler biraz daha çirkinleşiyor, bir öncekinden daha çarpık ve acımasız görünüyorlardı. Şarap içmeyi sürdürdüm.

Böyle devam etti: karanlık, sonra ışık; ışık ve sonra karanlık. Şarabı bitirip şarap almaya çıktım tekrar. Odama dönüp soyundum ve yatağa girdim. Trenler ve yüzler gelmeyi sürdürdüler; bunun bir mesaj olduğu izlenimine kapıldım. Şeytanın bile tahammül edemeyeceği yüzlerce iblis ziyaret ediyordu beni. Şaraba devam ettim” (s. 31).

 

Bukowski, Charles (2016), Factotum, çev. Avi Pardo, Metis Yayınları, İstanbul.

factotum film.jpg

 

Charles Bukowski – Factotum’ için 3 yanıt

Add yours

 1. İşsiz olduğu dönemi anlatıyordu yanlış anımsamıyorsam. Yayınlanan kitapları içinde en iyilerinden biri de bu. Filminin temposu Barfly’la kıyaslandığında çok aşağıdaydı. Bukowski izlese herhalde bir dünya küfrederdi.

  Beğen

 2. Evet sürekli 3. Sınıf işlere girip, kısa süre sonra ayrıldığı (çoğu zaman kovulduğu) dönemi anlatıyor. Aslında Bukowski Barfly dan hiç hoşlanmamıştı. Ne tesadüf ki ben de öyle. Factotum için ne derdi bilemiyorum.

  Liked by 1 kişi

  1. Barfly’la ilgili -Hollywood adlı kitabında yanlış hatırlamıyorsam- Mickey Rourke için “Onu hiç sevmedim ama beni ondan daha iyi oynayacak kimse yok” demişti. Oyuncularla ya da set ekibiyle sorunlar yaşadığını hatırlıyorum ama filmi sevmediğine dair bir şey hatırlamıyorum lakin hoşlanmasa, sanırım son sahnede figüran olarak rol almazdı.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: