François Rabelais – Pantagruel

pantagruel

”Senyör de Baisecul ve Humevesne arasındaki anlaşmazlık görüldü, dinlendi ve iyice değerlendirildi. Mahkemenin haklarındaki kararı şudur:

Böğründe kundaklı bir yayı germiş atlı bir maymun, Roma ikliminde erkek ağaç kurtlarının verdiği rahatsızlıkla başarısız olmuş korkunç şeylere kur yapma girişiminde bulunduğu için yarasanın, yaz gündönümünü yiğitçe reddettiği; davacının mevzubahis kocakarının bir ayağı çıplak diğerinde pabuçla, hindi gibi kabarttığı kalyonun şıngırtılarını kalafatlamayla ya da üstüpüyle durdurmak için haklı bir gerekçesi olduğu göz önünde bulundurularak, kendisine, bilinci zayıf ve bulanık olsa da, zararını telafi ve tazmin etmek üzere, on sekiz inekten çıkacak kıl ve nakışçıya yetecek kadar yerfıstığı verilmesi gerektiğine karar verildi.” (S. 88)

 

”Rhadamanthys’in hazinecisi Pathelin’i küçük pastalar satan Papa Julius’la pazarlık ederken gördüm. ‘Bir düzinesi kaça?’ diye sorunca, ‘Üç gümüş para,’ cevabını aldı. ‘Daha çok,’ dedi Pathelin ‘üç sopa. Ver şunu pislik, ver, git başkalarına bulaş.’ Ardından zavallı papa ağlayarak kaçtı ve pasta ustasının önünde, çöreklerinin çalındığını söyledi. Bu yüzden pastacı onu bir güzel kırbaçladı ve adamın derisi gayda yapımında kullanılamaz hale gelinceye kadar vurdu.

Papa taklidi yapan Jean Lemaire’i gördüm; zavallı krallar ve bu dünyanın papalarına ayaklarını öptürüyordu. Kendine önemli süsü vererek, onların kanılarına bütün yüreğiyle katılıyordu: ‘Bağışlanmayı kazanın keratalar, kazanın onları, çok ucuzlar. Ekmeğinizi ve çorbanızı bağışlıyorum, bir şeye layık olmaya çalışmanıza müsaade etmiyorum,’ diyordu, ‘Sayın Kardinaller, bu fiskeyi icra edin, her birini böbrek üstüne bir darbe,’ diyerek Caillet ve Triboulet’yi çağırdı. Bu da derhal gerçekleşti.” (S. 198)

 

Rabelais, François (2018) Pantagruel, (çev. Nurullah Yıldız), İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: