J. K. Rowling – Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter

 

“Harry hayatında böyle Noel yemeği yememişti. Nar gibi kızarmış yüz besili hindi, dağ gibi kızarmış, haşlanmış patates yığınları, tabaklar dolusu salam, kâseler dolusu tereyağlı bezelye, salçalar, yabanmersini sosları -adım başı da büyücü maytapları. Bu olağanüstü maytaplar, Dursley’lerin aldığı, içlerinden karton şapkalı küçücük plastik oyuncaklar fışkıran o incecik Muggle maytaplarına hiç mi hiç benzemiyordu. Harry, bir büyücü maytabı aldı Fred’le, maytap patlamakla kalmadı, top gibi gümbürdeyerek onları mavi bir duman sardı, içinden de bir amiral şapkasıyla birkaç canlı fare çıktı. Yüce Masa’da, sivri büyücü külahı yerine çiçekli bir takke giymiş olan Dumbledore, Profesör Flitwick’in anlattığı fıkraya gülmekteydi.

Hindiden sonra alev alev Noel pastaları geldi. Diliminin içinden çıkan gümüş Orak’la az kalsın dişi kırılıyordu Percy’nin. Harry, şarap istedikçe kıpkırmızı kesilen Hagrid’e bakıyordu; sonunda Profesör McGonagall’ın, Harry onun kızmadığını görünce şaşırdı.

Sonunda masadan ayrıldığında, Harry’nin kucağı maytaplardan çıkanlarla doluydu, içlerinde bir yığın ışıklı patlamaz balon, bir kendi-siğilini-kendin-yap seti, bir de yepyeni büyücü satrancı takımı vardı. Beyaz fareler ortadan yok olmuşlardı, Harry onların Mrs Norris’e Noel yemeği olabileceklerini düşünerek üzüldü.

Harry ile Weasley’ler, bahçede korkunç bir kartopu savaşına tutuşarak mutlu bir öğleden sonra geçirdiler. Sonra, titreyerek, sırılsıklam, soluk soluğa, Gryffindor ortak salonundaki ocağın başına çöktüler. Harry, satranç takımının açılışını yaptı, Ron’un karşısında unutulmaz bir yenilgiye uğradı. Percy yardım etmeye kalkmasaydı belki o kadar da ezilmezdi.

Hindili sandviçlerini, tatlılarını, pastalarını yiyip çaylarını da yudumladıktan sonra herkesin üstüne bir ağırlık çöktü. Percy’nin, başkanlık rozetini çaldıkları için, Gryffindor koridorlarında Fred’le Georg’u kovalamasını seyrettiler.

Ömrü boyunca Harry’nin geçirdiği en güzel Noel’di bu…” (s. 183-184).

Rowling, J. K. (2016). Harry Potter ve Felsefe Taşı, (çev. Ülkü Tamer), YKY, İstanbul.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: