Adile Ayda – Etrüskler Türk Mü İdi?

etrüskler türk mü idi

 

Dini Deliller

“Batının ilmi çevrelerinde Şamanizm konusu umumiyetle Romanyalı bilgin Mircea Eliade’nin kitabı vasıtasiyle tanınmıştır. Fakat bu kitap yetersiz ve noksandır. Çünkü Şamanizm’deki vecit tekniğini incelemekle yetinmiştir. Eski Yunanlıların dinini tanımak için Delphes’deki meczup rahibenin tutumunu incelemekle iktifa eden bir kitap farz edelim. İşte Romanyalının eseri de bu derece tek cephelidir.

Halbuki Şamanizm dininde bir tanrılar dünyası, bir yaratılış efsanesi, bir de ahlak sistemi vardır. Tanrıların en büyüğü gökte ikamet eden TENGRİ veya TİNGRİ’dir. Etrüsklerin başlıca ilahları ise TİNİA idi.

TENGRİ’ye tabi olan iki nevi ilah vardı: gök ilahları, bir de yer ve su ilahları. Şaman dininin akidelerini incelemek hayli kolaydır. Çünkü bugün bile Orta Asya’nın kuzeyinde bu dinin icaplarına göre yaşayan Türk zümreleri vardır.

Şamanizm mitolojisini incelemiş olan Rus bilginlerine göre, şamanist Türklerde doğum üzerinde etkili olan ve çocuk ile anneyi koruyan tanrıçalara AESET adı verilmektedir. Latin gramercileri de diyorlar ki, Etrüsk dilinde AESER tanrıça demektir.

Bu iki kelimenin son harflerinde görülen farklılık Etrüsklerle bugünkü Sibirya Türklerini iki bin sene kadar bir zamanın ayırması ile izah etmek mümkündür….

İslamiyetin zuhurundan az sonra Türkler arasında bir seyahat yapmış olan Arap tarihçisi İbn Fadlan, seyahatnamesinde, Türklerin, ölülerinin mezarı üzerine bir höyük yaptıklarını ve bunun üzerinde ‘balbal’ adlı heykeller yerleştirdiklerini yazar.

Bin sene sonra ayni bölgelerde seyahat etmiş Rus türkologu Biçurin ise, şöyle der:

‘Şamanist Türkler ölülerinin mezarı üzerine birer abide inşa ederler ve bu abidenin iç duvarlarına ölünün savaş hayatına ait sahneler resmederler, ölünün sahip olmuş olduğu her türlü eşyayı mezarının içine koyarak, üzerindeki yapıyı da bir höyükle kapatırlar” (s. 36-37).

 

Ayda, Adile (2014). Etrüskler Türk Mü İdi?, Türk Tarih Kurumu, Ankara.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: