Aslı Zengin – İktidarın Mahremiyeti

images (6)

 

“Devlet ve mahremiyet ilişkisinden, devletin cinsel yaşam ve aile süreçlerine dair geliştirdiği belirli değerler ve normlar üzerinden kişilerin özel hayat alanlarını iktidarın vazgeçilmez bir siyasal alanı olarak kurmasını anlıyorum. Başka bir deyişle, gündelik hayatın evlilik, çocuk yetiştirme ve cinsel yaşam gibi mahrem alanlarını devlet iktidarından bağımsız düşünmemek gerekiyor.

Devlet ve mahremiyet/yakınlık arasındaki ilişki son dönem antropoloji çalışmalarında ayrıntılı olarak üzerinde durulan bir konu. Çalışmaların çoğu mahremiyetin/yakınlığın milli kimlik inşasında ve vatandaşlıkta nasıl bir işlev gördüğüne odaklanıyor. Mesela Herzfeld bir kültürel kimliğin o kimliğin özneleri tarafından farkında olunan kusurları ve resmi temsili arasındaki uyuşmazlığa ve tutarsızlığa dikkat çekerek, bu kusurların kültürün dışında kalanlara karşı bir utanç kaynağı yarattığından bahseder. Fakat bu kusurları kültürün özneleri tarafından paylaşımı aynı zamanda milli bir birlikteliğin oluşumuna aracılık eder. Diğer bir deyişle, devletin veya resmi diğer kanalların milli kültürü idealize etme ve cisimleştirme biçimlerine karşılık, bir de insanların kendi kültürlerini hatalarıyla, noksanlarıyla gördükleri toplumsal perspektifler arasında gerilimler ve ayrışmalar meydana gelmektedir. Fakat insanlar resmi temsillerin yarattığı milli kültür temsillerinin gerçekdışılığının ayrımına vardıkları halde, kendi kültürlerine dair düşüncelerini bir sır olarak addederek hala bu resmi temsilleri yaygınlaştırmayı sürdürürler. İşte tam da bu sırrın oluşumu ve özneler arasındaki dolaşımı Herzfeld’in ‘kültürel mahremiyet/yakınlık’ (cultural intimacy) diye adlandırdığı kavramın kurucu unsurudur.” (s. 27-28)

 

Zengin, Aslı (2011). İktidarın Mahremiyeti İstanbul’da Hayat Kadınları Seks İşçiliği ve Şiddet, Metis Yayınları, İstanbul.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: