J. L. Borges – Düşsel Varlıklar Kitabı

Lung - çin ejderhası

 

Çin Ejderi

“Çin kozmogonisine göre, On Bin Varlık ya da İlk Örnekler (dünya), iki bütünleyici ölümsüz ilkenin, yin ve yang‘ın ritmik birleşmesinden doğmuştur. Yin yoğunlaşma, karanlık, edilgenlik, tam sayılar ve soğukla; yang ise serpilme, ışık, etkenlik, küsurlu sayılar ve sıcakla özdeştir. Yin‘in simgeleri kadınlar, yeryüzü, portakal rengi, vadiler, ırmak yatakları ve kaplan; yang‘ınkiler ise erkekler, gökyüzü, mavi, dağlar, sütunlar ve ejderdir.
Çin Ejderi lung, dört sihirli hayvandan biridir. (Diğerleri tekboynuz, anka kuşu ve kaplumbağadır.) Batı Ejderi, en iyi ihtimal, korku salar; en kötü ihtimalde ise insanların eğlencesidir. Oysa Çin mitosunun lung‘u tanrısaldır ve aynı zamanda bir aslan olan meleğe benzer. Ssu-ma Ch’ien’in Tarihsel Kayıt‘ında Konfüçyus’un arşiv memuru ya da kütüphaneci Lao-tzu’ya danışmaya gittiğini okuyoruz, bu ziyaretinden sonra şöyle der:
‘Kuşlar uçar, balıklar yüzer, hayvanlar koşar. Koşan hayvan tuzakla, yüzen hayvan ağla ve uçan hayvan okla avlanabilir. Ama bir de Ejder var; nasıl biner rüzgarın sırtına, nasıl çıkar gökyüzüne hiç bilmiyorum. Bugün Lao-tzu ile buluştum, Ejder gördüğümü söyleyebilirim” (s. 64).

 

Borges, J. M. (1996). Düşsel Varlıklar Kitabı, (çev. Bora Komçez), Mitos Yayınları, İstanbul.

 

Chinese_dragon_and_pheonix

Çin Ankası ve Çin Ejderhası Görseli

 

Görsel ve İng. Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: