Montaigne – Denemeler

montaigne

AKLIMIZ

“Doğadaki diğer varlıklarda olduğu gibi, insanlar için de doğal yasalar vardır; ama bizde yitip gitmişlerdir. Çünkü insan aklı her yere elini atıp düzen vermeye, yönetmeye kalkmış, dünyayı kendi büyük emelleri, kararsız istekleri ile bulandırmış, karıştırmış.

         ‘Gerçekten bizim olan hiçbir şey kalmamıştır; bizim/dediğimiz, sahte bir şeydir.’

Cicero

İnsanlar, her şeyi farklı gözler, farklı düşüncelerle görürler. Düşünce ayrılıklarının gerçek sebebi budur. Aynı da olsalar her hangi bir şeyin, bir millet bir tarafına, diğer millet başka bir tarafına bakar. Ve o tarafında da durur.

Bir çocuğun babasını yemesinden daha korkunç, daha iğrenç bir şey olamaz. Ama eskiden bazı kabilelerde bu adet varmış; üstelik bunu saygı ve sevgilerinden yaparlarmış. Böylelikle ölü en uygun, en şerefli mezara gömülsün, babaları sindirim yoluyla kendi yaşayan bedenlerine karışıp yeniden yaşasın, anıları ve vücudu içlerine, tüm hücrelerine yerleşsin isterlermiş. Böyle bir inancı hücrelerinde ve damarlarında taşıyan insanlar için, annesi ve babasını toprakta çürütüp böceklere yedirmenin en affedilmez günahlardan biri sayılacağını anlamak çok da zor değildir”(s.33).

 

Montaigne(2007). Denemeler, (çev. Selçuk Ünlüulkut), Kum Saati Yayınları, İstanbul.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: